Autor fotografie : Prazak
  • Dolina Obšívanka 2 - Prazak
  • Dolina Obšívanka 3 - Jerzy Opioła
Zobraziť na veľkej mape

Dolina Obšívanka

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Podmanivá skalnatá dolina Obšívanka považovaná mnohými za najatraktívnejšiu v celej Malej Fatre leží v katastri obce Terchová, medzi miestnou časťou Poddolina a známym kaňonovitým údolím Tiesňavy. Dolina vzniknuvšia činnosťou malého rovnomenného potoka má tvar lievikovitého žľabu a je plná originálnych skalných útvarov. Ako jedno z mála miest na Slovensku je hniezdiskom orla skalného, kvôli čomu bol do nej dlhé roky turistom vstup zakázaný. Ďalšou zaujímavosťou Obšívanky je zvláštny prírodný jav klimatická inverzia – v doline, hoc je pomerne nízko položená (cca 660 m n. m.), je chladná horská klíma, čo má za následok, že sa tu vyskytujú rastlinné a živočíšne druhy, ktoré inak obývajú neporovnateľne vyššie polohy. Dolina je napríklad najnižšie položeným miestom prirodzeného výskytu kosodreviny. Obšívankou vedie turisticky obľúbený Zbojnícky chodník spájajúci parkovisko Tiesňavy a osadu Poddolina. Túra dolinou je stredne náročná, miestami exponovaná – nachádzajú sa tu stúpačky, reťaze, oceľové laná a iné pomôcky. Dolina je prístupná z obce Terchová – z už spomínaného parkoviska Tiesňavy či z časti Poddolina.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žilina (Žilinský kraj)

GPS: 49,243318 19,023731

Kontakt

Adresa: Terchová, 013 06

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%A1_pr%C3%ADrodn%C3%A1_rezerv%C3%A1cia_Ties%C5%88avy

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Dolina Obšívanka so Zbojníckym chodníkom je v období od 1.3. do 15.6. pre turistov z ochranárskych dôvodov uzatvorená.

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ob%C5%A1%C3%ADvanka
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií