Mariánsky stĺp v Banskej Bystrici

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Banskobystrický morový stĺp so sochou Panny Márie na vrchole bol postavený z vďaky za zažehnanie hrôzostrašnej morovej epidémie, ktorá v roku 1719 skántrila polovicu obyvateľstva mesta. V 60. rokoch 20. storočia bol načas z ideologických príčin odstránený – čakala sa totiž návšteva N. S. Chruščova – dnes však opäť zaujíma čestné miesto pred mestskou vežou a Kostolom sv. Františka Xaverského.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Banská Bystrica (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,735795 19,146074

Kontakt

Adresa: Námestie SNP, Banská Bystrica, 974 01

Telefón: +421 48 415 50 85

Email: ic@banskabystrica.sk

Web: http://www.icbb.sk/namestie-snp.phtml?id3=41485

Komentáre

      
Karol Nagy 02.01.2023 o 11:28
Tvrdenia, že morový stĺp bol preložený pred farský kostol, nad starou tržnicou pred oslavami 20. výročia SNP v r. 1964, kedy potvrdil svoju návštevu aj N.S.Chruščova Ide o miernu, ale veľmi často rozšírenú DEZINFORMÁCIU. 


Ja som v tom čase mal len 12 rokov. Ale veľmi dobre si pamätám z otcovho rozprávania, že pred návštevou Chruščova schovali sochu do nejakej socialistickej dekorácie (Či to boli československé a sovietske vlajky alebo niečo iné, si nepamätám, ale musia byť v archíve, možno aj v dobovej tlači, aj u fotografoch a zberateľoch starých pohľadníc a fotografií mesta).


Až následne, možno už v roku 1964 bol potom celý stĺp aj so schodami citlivo, na primerané miesto prevezený. Aj to sa musí dať presne zistiť., kedy to presne bolo. Inak budeme przniť históriu mesta, možno už aj keď my tu nebudeme. Keď zomriem (Mám už 71 rokov) a zomrú aj všetci pamätníci, tak už nebude nikoho, kto by dezinformáíciu opravil. Mariánsky (morový) stĺp som fotografoval ako stredoškolák už pri tržnici (Teda, niekedy v r. 1967-1970).


Bol som aj pritom, keď môj otec Ing. Karol Nagy ukazoval skupinke návštevníkov mesta, cudzincom na námestí,  kde bola táto socha (A dnes, po r. 1989 už chválabohu opäť je). A rozprával tú historku s Chruščovom. Dovolím si tiež pripomenúť, že nebyť nášho otca, nebolo by došlo ani k dodnes mimoriadnemu vzájomnému "návštevovému prepojeniu" miest Banská Bystrica a Eger. Dávno predtým, než začali Bystričania cestovať do Egru a Egerčania do Babskej Bystrice a okolitých hôr, družobným mestom Banskej Bystrice bol 2-3 x bližší Salgótarján. Ale kontakty BB-Eger mnohonásobne prevyšujú tie so Salgíarjánom.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií