Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Pohanské pohrebisko v Cinobani 02
  • Pohanské pohrebisko v Cinobani 03
Zobraziť na veľkej mape

Pohanské pohrebisko v Cinobani

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na úpätí vrchu Strieborná pri obci Cinobaňa bolo v prvej dekáde 21. storočia odhalené pohanské žiarové pohrebisko, tzv. popolnicové pole. Toto pohrebisko pochádza z mladšej a neskorej doby bronzovej. Vybudoval ho ľud doznievajúcej pílinskej a najmä nastupujúcej kyjatickej kultúry. Pohrebisko, na ktorom sa pochovávalo viac ako 500 rokov, patrí k najväčším svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa tu niekoľko stoviek žiarových hrobov. Mnohé z hrobov sú detské; ľud sa totiž v týchto dobách dožíval priemerne asi 25 rokov.
Ľud kyjatickej kultúry svojich pozostalých spaľoval a ukladal do zeme v osobitých kamenných konštrukciách. Spoločne s ľudskými pozostatkami sa tam vkladali i rozličné votívne predmety, ktoré museli predtým taktiež prejsť očistným ohňom. Na pohrebisku pri Cinobani sa našlo veľké množstvo takýchto predmetov. K najzaujímavejším patrí krištáľ, ktorý bol pravdepodobne majetkom šamana – liečiteľa. Viaceré archeologické nálezy z lokality sú vystavené v malom múzeu zriadenom na cinobanskom obecnom úrade.
Pohanské pohrebisko v Cinobani sa vyznačuje zvláštnou atmosférou. Rozprestiera sa na slnečnom mieste, čo nie je náhoda; kyjatickí pohania totiž uctievali Slnko ako svojho najvyššieho boha a kontakt s ním nehodlali odopierať ani svojim nebožtíkom. Neďaleko pohrebiska sa nachádzala osada. Od pohrebiska ju oddeľoval potok, ktorý v ponímaní pohanov predstavoval hranicu medzi svetom živých a svetom mŕtvych. Prekročiť sa smel len vo výnimočných prípadoch.
Pohrebisko v Cinobani je zaujímavou turistickou zastávkou. Nachádza sa tu informačná tabuľa a lavičky. V blízkosti lokality vedie zeleno značený turistický chodník na vrch Strieborná.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Poltár (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,452666 19,62034

Kontakt

Adresa: Cinobaňa, 985 22

Telefón: +421 47 439 51 06; +421 907 407 821

Email: info@cinobana.sk

Web: http://www.cinobana.sk/archeologicke-nalezisko-z-doby-bronzovej-.html

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií